Kaplan: Kant’ın Doktora Tezi Besmeleyle Başlıyor

“Şehir ve Kitap” ana teması ile bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı, Kocaeli Kongre Merkezi’nde oturum, söyleşi ve diğer birçok farklı etkinliklerle devam ediyor. Bu kapsamda Yazar Yusuf Kaplan, “Kitapsız Bir Dünya Kurulamaz” adlı söyleşisinde Selim Sırrı Paşa Salonu’nda kitapseverlerle bir araya geldi. Yazar Kaplan, “Türkiye’nin önündeki en büyük tehlike takoz aydınlardır. Takoz aydın ülkesine, medeniyetine ve inancına sahip çıkmayan, ülkesinin medeniyetini, inancını ve değerlerini aşağılayandır. Bunlar karanlık ruhlu aydınlardır. Immanuel Kant diye bir adam var. Bu adam modern Avrupa düşüncesini kuran adamdır. Kant’ın doktora tezinin ilk sayfasında ne yazıyor biliyor musunuz? Bismillahirrahmanirrahim diye başlıyor’’ dedi.   

 

“DERTSİZSENİZ DERT SİZSİNİZ”

Ülke olarak çok kötü bir süreçten geçtiklerini belirten Yazar Kaplan, “Şimdi Immanuel Kant diye bir adam var. Bu adam modern Avrupa düşüncesini kuran adamdır. Bu konu da bir numaradır. Avrupa deyince akla gelen ilk Kant’tır. Avrupa’yı felsefi ve siyasi olarak kuran Kant’tır. Bu adamın bir doktora tezi var. Bu anlatacağım şey insanı çıldırtan bir şey. Dertsizseniz dert sizsiniz. Dert bizi kurtaracak şeydir. Hayalleri olmayanlar başkalarının hayallerinin kölesi olmaktan kurtulamazlar. Hayal etmek başarmanın yarısıdır. Hayal ediyorsun zihninde canlandırıyorsun dolayısı ile iş bitiyor aslında. Hayal ettiğiniz aslında işi teorik olarak bitiriyorsunuz. Avrupa’yı kuran Kant’ın doktora tezinin ilk sayfasında ne yazıyor biliyor musunuz? Doktora tezi ne ile başlıyor biliyor musunuz? Bismillahirrahmanirrahim diye başlıyor. Neden besmele ile başlıyor. Bu insanı çıldırtan bir şey. Ey Felsefe hocaları, profesörleri siz bunları benim çocuklarıma neden öğretmiyorsunuz? Bunu öğretirseniz o çocuk batılılara karşı aşağılık kompleksine girer mi? Ha burada neden besmele ile başlıyor. Epistomolojinin ve Ontolojinin en büyük cümlesi Bismillahirrrahmanirhim’dir. Epistemoloji bilgi teorisidir, Ontoloji ise varlık felsefesidir. Yani yaratıcı, kainat ve insandan oluşan varlığın düzenini en güzel şekilde anlatan cümle Bismillahirrrahmanirhim’dir. Esirgeyen, bağışlayan, rahman ve rahim olan Allah’ın adı ile diyorsun her şeye. Bu muhteşem bir şey. Kendi ülkemizde bir bizim Felsefe bölümlerinde bir kişinin besmele ile başlayan bir doktora tezi hazırladığını düşünün adama deli muamelesi yaparlar. Bu adam sıyırmışlar derler aslında kafayı sıyıran sensin. Yolunu şaşırmışsın ve bunun farkında değilsin” dedi.

 

“EN BÜYÜK FELAKET BAŞINA NE GELDİĞİNİ BİLMEMESİDİR”

Yazar Kaplan, “Bir toplumun başına gelebilecek en büyük felaket başına ne geldiğini bilememesidir. Tam Türkiye’yi anlatıyorum. Yani bu Mısır, İran, Almanya, Fransa, İngiltere değil Türkiye. Biz başımıza ne geldiğini bilmiyoruz. Daha kötüsü ne biliyor musunuz? Bilemediğini de bilmemesidir. Bu bir toplumun başına gelebilecek en büyük felakettir” ifadesini kullandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x